Yacht Turkey – Kasım 2016

”Sektörden Haberler” – Ali Boratav

     Göcek’te 12 yıldır tekne kiraladığım MTM’nin bizim gezi tarihinde elinde hiç boş tekne yoktu. Bunun üzerine 10 yıldan uzun süredir yakından tanıdığım Göcekli denizci Tolga Tozkar’ın ortak olduğu Irmak Yachting’in kapısını çaldım. Ellerinde müsait bir 46 Cruiser varmış. Hemen kiraladık. Göcek’e vardığımda Tolga ve şirketin ana ortağı Güçlü Yılmaz ile sohbete oturduk. Marin Türk merkezli Irmak Yachting’in 12 – 13 tekneden oluşan, çok iyi donanımlı genç bir filosu var. Baktım teknelerin neredeyse tümü denizde. Marinada karşı sırada SunSail’in 20 – 30 teknelik filosu konuşlu. Onların ponton da bomboş. ‘’Ne bu hareketlilik ekim ayı geldi işler mi açıldı, bakıyorum tüm tekneler denizde’’ diye sordum. Güçlü’nün de Tolga’nın da yüzleri gülüyordu. ‘’Biz de anlamadık, temmuzda bıçak gibi kesilen işler birden açıldı. Göcek’teki filoların neredeyse tümü iki aydır full çalışıyor. Ekimle birlikte teknelerimizin ortalama sezon doluluğu 11 haftaya ulaşıyor. Hiç işlerin böyle toplanmasını beklemiyorduk’’ dediler.

     ‘‘Gelecek yıl için beklentiler nasıl?’’ dedim. İngiltere’de Southampton Fuarı’nda Türkiye satışlarına ilgi biraz düşükmüş ama önümüzdeki ay bayram tatilleri olan Alman denizcilerin sezon içinde erteledikleri Türkiye gezileri için yeniden ciddi kiralama yaptıklarını söylediler. Hatta 2017 için ekstra umutlu olduklarını gördüm. Farklı çalışmalar başlatmışlar. Örneğin bu yıl sezon öncesi Slovenya’dan iki tekne getirmişler ve bu yolculuğun bazı etaplarında gruplara açık deniz eğitimi imkanı sağlamışlar. 2017 Mart başında da biri 51, biri 37 feet iki tekne transferi yapacaklarını ve benzer bir çalışmaları olduğunu söylediler. Bir diğer ilginç örnek… İngiliz RYA Yachtmaster eğitmeni Colin Jaquiss liderliğinde filotilla gezilerine başlamayı planlıyorlar. Colin Jaquiss’in sahibi olduğu SunSea ile ortaklaşa RYA (Royal Yachting Association) ve ICC (International Certifacate of Competence) sertifikası alınabilecek eğtim programları düzenliyorlar. Ayrıca eşi Pia da tekne yaşamı ve teknede mutfağın optimum kullanımı konusunda kurs veriyormuş, ki bu çok hoşuma gitti. Bizim genç denizciler hızla yelken yapmayı, navigasyonu, demirlemeyi öğrenir. Ama lojistik ve yemek planlaması bir türlü becerilemez.

     Biz sularda filotilla özellikle yabancılar arasında yaygındır ama aynı zamanda RYA ve ICC sertivikası vermek pek sık rastlanan bir durum değil. Genç yelkencilerin ilgisini çekebilir. Zira bazı ülkelerde artık tekne kiralarken ICC sertifikası talep edilebiliyor. Neyse, tüm bunlar 2017’de yat turizmi ve amatör denizciliğin gelişimine ilişkin umut veren haberler…